Centrum Seksuologii i Psychoterapii w Sopocie

Zadzwoń: 789 190 192

PSYCHOTERAPEUTA

Co to jest psychoterapia i na czym ona polega?

Psychoterapia, jak sama nazwa wskazuje, to leczenie przy użyciu oddziaływań psychologicznych, polega na regularnych spotkaniach z psychoterapeutą – osobą przygotowaną merytorycznie i psychicznie do jej prowadzenia. Psychoterapia przybiera różne formy – indywidualną, grupową, partnerską czy rodzinną.

Psychoterapia powinna odbywać się w bezpiecznych warunkach, pozwalających na swobodną, poufną rozmowę. Pierwsze spotkanie ma charakter konsultacyjny. Po spotkaniach konsultacyjnych terapeuta i pacjent ustalają cele terapii, jej zasady i założenia. Od tego czasu kolejne spotkania odbywają się regularnie, zwykle nie rzadziej niż raz w tygodniu.

Psychoerapeuta nie daje gotowych rozwiązań, a raczej pomaga pacjentowi doprowadzać do ich samodzielnego odnajdywania. Nie należy oczekiwać natychmiastowych zmian – psychoterapia to proces.

 

Jak wygląda sesja psychoterapeutyczna?

To, jak wyglądają sesje terapeutyczne zależy od sposobu pracy terapeuty i wcześniejszych ustaleń z pacjentem. W zależności od nurtu w jakim prowadzona jest terapia, terapeuta może być bardziej lub mniej aktywny, jednak zwykle jego praca polega na odnoszeniu się do treści, z którymi przychodzi pacjent.  Czasami terapeuta daje różnego rodzaju “zadania domowe”, które mają na celu to, by pacjent pracował nad problemami również między sesjami terapeutycznymi.

 

W jakich nurtach prowadzona jest psychoterapia?

Nurtów, w których prowadzona jest psychoterapia, jest wiele – oto najbardziej popularne:

  • nurt psychoanalityczny,
  • nurt psychodynamiczny;
  • nurt poznawczo-behawioralny (CBT);
  • nurt humanistyczno-egzystencjalny (w tym nurt Gestalt);
  • nurt integracyjny (integratywny)
  • nurt Ericksonowski;
  • nurt systemowy (głównie w psychoterapii rodzin oraz psychoterapii par).

 

Kiedy się udać do psychoterapeuty?

Do psychoterapeuty powinna udać się osoba, która nie jest zadowolona ze swojego życia (ma problemy emocjonalne, kryzys życiowy, nie radzi sobie z problemami itd.)lub chce poświęcić czas na lepsze poznanie siebie i samorozwój.

Do psychoterapeuty może również skierować psychiatra – niektóre zaburzenia i choroby psychiczne leczy się za pomocą psychoterapii lub połączeniu farmakoterapii z psychoterapią/

 

Psychoterapeuta w Sopocie

Umów się na konsultację psychoterapeutyczną w Centrum Seksuologii, psychoterapii i psychosomatyki w Sopocie dzwoniąc na numer 789 190 192 lub pisząc na adres mailowy rejestracja@centrumseksuologii.pl

 

Specjaliści: Daniel Cysarz, Szymon Kufel, Dominika Rajska, Aneta Dziewidek, Roksana Galewska-Wajlonis, Kamila Szymecka-Owen, Paulina Chachuła, Agnieszka Szczygieł, Agnieszka Trawicka, Agnieszka Morzy, Żaneta Ołtarzewska-Bomba, Aleksandra Plata, Agnieszka Wroczyńska, Anna Pułjan-Laudańska, Magdalena Nowacka, Agata Ernst, Łukasz Müldner-Nieckowski, Dominika Żebrowska, Artur Gębka, Agnieszka Ćwierz, Katarzyna Lis-Radomska, Anna Szreder