Piotr Stoń

Piotr Stoń

lek. Piotr Stoń, specjalista psychiatra, certyfikowany psychoterapeuta Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, specjalista terapii środowiskowej, należy do Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Aktualnie przewodniczący Filii Pomorskiej Sekcji Psychiatrii Środowiskowej i Rehabilitacji Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Środowiskowej.

Od 2013 Lekarz Kierujący Oddziałem Psychiatrycznym, następnie od 2018 roku Kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego przy Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie biorącym udział w programie pilotażowym Ministerstwa Zdrowia w Centrach Zdrowia Psychicznego. Członek Rady ds. Zdrowia Psychicznego przy Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku.

Od 2002 pracuje w obszarze zdrowia psychicznego, początkowo w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym im. Prof. T. Bilikiewicza, następnie w Poradni Leczenia Uzależnień w Sopocie oraz Poradni Zdrowia Psychicznego w Tczewie.

Zainteresowania zawodowe dotyczą szeroko rozumianych zaburzeń psychicznych w szczególności zaburzenia psychotyczne, nerwicowe, depresyjne, psychosomatyczne oraz współistnienie zaburzeń psychicznych u pacjentów leczonych somatycznie. Certyfikat psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz szkolenie psychoanalityczne i systemowe pozwalają w pracy psychiatry łączyć modele biologiczne z wiedzą psychoterapeutyczną. Całościowe rozumienie rozwoju biologicznego człowieka wraz z rozwojem psychicznym i dojrzewaniem psychospołecznym oraz rodzinnymi uwarunkowaniami pozwala na kompleksowe podejście do diagnostyki i leczenia pacjenta. Rozmowa często prowadzi do poprawy zdrowia, poszerza wiedzę pacjenta na temat swoich dolegliwości i zgłaszanych problemów, rozumienia swojego funkcjonowania, przeżywanych emocji. Decyzja o włączeniu ewentualnej farmakoterapii i na jak długi czas, pojawia się podczas konsultacji i jest podejmowana wspólnie z pacjentem.

Uczestnik licznych szkoleń, konferencji, warsztatów z zakresu psychiatrii i psychoterapii. Bierze aktywny udział w ogólnopolskich działaniach zmierzających do reformy i poprawy opieki psychiatrycznej w Polsce w kierunku modelu środowiskowego.

W naszym Centrum odpowiedzialny m.in. za psychiatrię

 

INFORMACJE

  • Specjalności:
  • psychiatra